Centrum Handlowo-Rozrywkowe - Pasaż Grunwaldzki - Wrocław

Wydarzenia

(NIE)zwykły MANHATTAN

27.11.2021, 20:00

Czy na pewno znasz swój kwadrat?
Czy wiesz, kto mieszka „w klatce obok” na wrocławskim Manhattanie?
Kim dziś jest kobieta ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala?

(NIE)zwykły MANHATTAN to najgorętszy tytuł tej jesieni.

Zdobądź bezpłatny bilet na przedpremierowy pokaz, który odbędzie się w nieoczywistej przestrzeni centrum handlowego.

O FILMIE:
16 pięter i 16 historii. „(NIE)zwykły Manhattan” to film o mieszkańcach osiedla Plac Grunwaldzki ich osobiste historie oraz życie codzienne. Film o architekturze, słynnym fotografie Chrisie Niedenthalu i bohaterce jego zdjęcia, której swego czasu szukała cała Polska.

Pierwsze ujęcia szokują. Mężczyzna w białym fartuch przemieszcza się po korytarzach. Widz rozpoczyna podróż w piwnicach wieżowca. Jednak to nie koniec zaskoczeń. Różnorodność ludzi, tropów, opowieści oraz akcji przewija się przez film. Nie zawsze jest to dosłowny mieszkaniec, jednym z bohaterów stała się niema architektura, pomieszczenia, korytarze, świetlica, klatki schodowe.

Samo osiedle, będące tłem filmowych wydarzeń, zdecydowanie nie należy do typowych. Zaprojektowane pod koniec lat 70. przez Janinę Grabowską-Hawrylak, pierwszą po wojnie kobietę we Wrocławiu, która otrzymała dyplom architekta. Kobietę-wizjonerkę, która dostrzegła potencjał w pustym placu w centrum miasta. Zgodnie z jej projektem, ale też dzięki jej osobistemu zaangażowaniu, powstało sześć 16-kondygnacyjnych bloków, zintegrowanych pawilonami handlowo-usługowymi. Aspekt wizualny budynków sprawił, że wrocławski Manhattan na stałe wpisał się w krajobraz i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów stolicy Dolnego Śląska. Bez Manhattanu Wrocław nie byłby tym samym miastem.

Prapremiera filmu (NIE)zwykły Manhattan nie bez przyczyny odbędzie się w Pasażu Grunwaldzkim. W końcu Pasaż jest nieodłącznym elementem osiedla i odgrywa znaczącą rolę w codziennym życiu mieszkańców, studentów pobliskiej Politechniki czy pracowników sąsiadujących biurowców.

DATA: 27.11.2021
GODZINA: 20:00
STREFA ATRIUM, POZIOM 0

Szczegóły także na www.kova.productions


Powrót
Oceń nas