Grupa Impel

Wydarzenia

DZIEŃ DAWCY SZPIKU

18.11.2017 - 19.11.2017, 11:00 - 19:00

9-letniemu Karolkowi Walczakowi z Wrocławia niejedna osoba mogła by pozazdrościć woli walki. Mimo tak młodego wieku, udało mu się już wygrać z ostra białaczką limfoblastyczną. Kolejny nowotwór zaatakował we wrześniu tego roku. Karol wraz z rodzicami znów musi toczyć walkę z ostrą białaczką szpikową. Konieczne jest przeszczepienie od dawcy niespokrewnionego.

Karolek, jak każde dziecko w jego wieku, chciałby bawić się na podwórku z kolegami, jednak choroba nie pozwala na realizacje tych planów. Białaczka nie dała mu szansy nawet poznać rówieśników ze Szkoły Podstawowej nr 17, gdzie został zapisany. Marzy o tym, by wrócić do domu, bawić się, uczyć, mieć normalne dzieciństwo i juz nigdy nie być ograniczanym przez choroby.

Każdy z nas może dać Karolkowi i rodzicom nadzieje na nowe życie! Wystarczy zarejestrować się jako dawca w bazie Fundacji DKMS i czekać na telefon. Nie ma się czego bać – w 80% przypadków decyzją lekarza pobierane są krwiotwórcze komórki z krwi obwodowej, a 20% szpik kostny pobierany jest z talerza kości biodrowej.

W akcji może wziąć udział każda zdrowa osoba pomiędzy 18, a 55 rokiem życia. Ważne by ważyła minimum 50 kilogramów. Po wstępnym wywiadzie medycznym, uzupełniany jest formularz z danymi osobowymi i kontaktowymi. Następnie pobierany jest wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Cały proces jest nieinwazyjny i zajmuje niecałe 10 minut. Akcja rozpocznie się o godzinie 11.00, a zakończy o 19.00. Aby zgłosić swój akces do bazy należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Dlaczego warto? Co godzinę w Polsce jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Dla wielu z nich jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczep komórek macierzystych krwi lub szpiku. Znalezienie idealnie dopasowanego genetycznie dawcy jest bardzo trudne – obecnie w polskim rejestrze znajduje się 1 308 620 osób. Dołączając do bazy zwiększasz szanse pacjentów na odzyskanie zdrowia.

Zapraszamy do punktu rejestracji dawców na poziomie 0 przy wejściu głównym.  

 

Czekamy na Ciebie!


Powrót
Oceń nas